Nodal Point
Punkt w obiektywie, gdzie krzyżuje się światło, które potem odwrócone zapisuje się na matrycy. Punkt ten musi znajdować się w tym samym miejscu w przestrzeni, przy każdym ujęciu składowym do zdjęcia panoramicznego.

Nowoczesna fotografia

W ostatnich latach, przede wszystkim za przyczyną ekspansji internetu w nasze życie, a co za tym idzie jego rozwojem, fotografia zmienia swe oblicze. Mam wrażenie, że to było całkiem niedawno, jak rozpatrywałem co jest korzystniejsze, gdy umieszczam zdjęcie na stronie internetowej. Czy kompresja jpg 9 i waga zdjęcia 70 kB, czy kompresja 7 i waga zdjęcia 50 kb. Wpatrywałem się wtedy w błękit nieba i dopatrywałem jak niepłynnie idzie po nim tonacja. Żałowałem wtedy i bluźniłem na nośniki cyfrowe, wszak skanowałem tak szlachetne materiały jak Kodachrom 64, czy Velvia. W chwili obecnej dzięki coraz lepszemu transferowi danych takich problemów już nie ma, spokojnie można wrzucać w sieć coraz większe zdjęcia, ba te największe właściwie jedynie w Internecie mogą funkcjonować.

Największe zdjęcia świata

W chwili gdy piszę ten tekst, największe zdjęcie jakie znalazłem w sieci to Panoarama Shanghaju, ma ono około 270 miliardów pikseli. Poprzeliczajmy to. Zakładając stosunek boków dwa do trzech, oznacza to że ma wymiar około 630 tysiecy pikseli na 420 tysięcy. Taka fotografia w jakości bilbordowej 100 dpi (pikseli na cal) miałaby wymiary około 180 metrów na 120, czyli 2,16 hektara.

O tym jak to jest, że takie zdjęcie można oglądać, mimo jego ogromnej wagi - więcej w zakładce Gigapanoramy.

Technologie Panoramiczne

Wirtualne wycieczki, to coraz częstsze narzędzie wykorzystywane do promocji oraz przedstawiania różnego rodzaju obiektów, czy walorów regionu. Ja w swojej kilkuletniej praktyce realizowałem najróżniejsze tematy. Pozwolę sobie je sobie podlinkować (otwiera się nowe okno) po słowach kluczowych. Promocja miast, nieruchomości, muzea, stadiony, restauracje, pejzaże.

Odkryj Zdjęcie
Pałac Potala nocą ( III'2010 )
foto - Krzysztof Siwa
Vielen Dank für Dein Interesse an meiner Webseite (Kontaktinfos)